Перейти до основного вмісту

Грузія. Цхалтубо – лікування за ГОСТом. Що таке Радонові ванни. Унікальність Імеретії

Цхалтубо, Грузія

З 1950-х для усіх жителів СРСР було вищим пілотажем поправляти здоров’я саме в Цхалтубо. Отримати сюди “путівку” було приводом козирнути за столом з “дифіцитними” продуктами. Зараз розповіддю про те, що лікувався в дорогій клініці (якщо тобі нема 40ка років), викличе хіба що співчуття, й усі завалять порадами про те який крутий ЗОЖ. Але ось раніше це було престижно, як зараз розповісти про круті Мальдіви, Сейшели і Балі в одному турі.


Як завжди легенда… Нам місцеві розповідали про дивовижне зцілення хлопчика, який вилікував сидячи в місцевій калюжі хвору, чи то ногу, чи то спину, але ми як досвідчені мандрівники знаємо, такі легенди є на кожному більш-менш поважному курорті.

А ось факти, і вони такі:

 • по своєму складу вода цього курорту має унікальний зміст такого елементу як Радон.
 • Радон належить до групи інертних (чи благородних) газів, не має запаху і кольору.
 • На відміну від більшості таких газів, радон хімічно активний, але швидко розпадається, що ускладнює вивчення його хімічних властивостей. Основна його властивість – радіоактивність, що в неінформованих колах ставить на ньому незаслужене “отруйне клеймо”.
 • Радон утворюється глибоко в землі, в покладах радію – радіоактивного хімічного елементу – і є продуктом його розпаду. Радон – важкий газ, але він успішно піднімається вгору, чіпляючись до легших газів повітря або піднімається вище до поверхні землі, розчиняючись у воді. Завдяки цьому і утворюються природні або створюються штучні радонові ванни і печери.
 • Води Цхалтубо також позитивно впливають на людей, що страждають хворобами органів дихання, – бронхіт, астма, хронічна пневмонія – в даному випадку її використовують для інгаляцій і спелеотерапии.
 • Кальцієво-магнієві води Цхалтубо підвищують швидкість провідності нервових імпульсів і тонус посудин і з цієї причини сюди направляють пацієнтів з порушеннями артеріального тиску.
 • Ще однією спеціалізацією Цхалтубо є шкірні (акне, псоріаз і ін.), гінекологічні і урологічні захворювання – їх лікують методом обприскування.
 • І взагалі… загальна спокійна і розслаблена атмосфера курорту цілюще позначається на розхитаній нервовій системі жителів великих мегаполісів.

Окрім слабо-радонових вод, є в Цхалтубо термальні джерела з сульфатно-карбонатною, азотною і кальцієво-магнієвою водою. Якщо радонову воду застосовують в основному для ванн, то ці йдуть на інгаляції, зрошування і іншу специфічну лікувальну мету.

КЛІМАТ ЦХАЛТУБО – КОЛИ ЇХАТИ?

Клімат Цхалтубо здебільшого визначається субтропічною широтою, на якій він розташований, і наявністю в 70 км до заходу Чорного моря, яке влітку послабляє спеку, а взимку – холод. Крім того, від зимових вітрів місто прикривають відроги Самгуральского хребта. Середня температура в Цхалтубо влітку близько +25, взимку +5 майже без снігу.

Високий туристичний сезон в Імеретии (де і розташований Цхалтубо) триває з початку травня по другу половину жовтня – але в самому місті санаторії і готелі приймають гостей круглий рік, причому взимку проживання і лікування може бути відчутно дешевше.

ЯК ДОЇХАТИ?

 1. З Кутаїсі. Це близько 18 км, і дістатися туди без особливих зусиль можна на маршрутці № 105, час в дорозі складе менш півгодини, ціна 2 скрині. Від аеропорту ціна складе від 8 до 12 доларів, залежно від часу доби, і настрою таксиста.
 2. З Тбілісі: це складе близько 250 км. Від вокзалу Дідубе ходить транспорт 2-3 рази в день, у бік Кутаїсі. Їхати з великою кількістю зупинок, проїзд 20 скринь. Потяг Тбілісі-Кутаїсі ходить 1 раз на день, їхати 4 години, вартість 4 ларі. Часи, коли в Цхалтубо прибувало 2 прямих потягу в день пошли разом з радянським минулим.
 3. Є ще варіант з Батумі, але цей маршрут найменш поширений, 70 км до Кутаїсі і ще 15 до Цхалтубо.

ПАМ’ЯТКИ ЦХАЛТУБО І ОКОЛИЦЬ

Основні пам’ятки Цхалтубо розташовані в міському парку (бальнеологічні купальні, джерела мінеральної води і ін.) і на вулиці Руставели, що є східною межею парку (мерія, муніципалітет, найкрутіші готелі). Але більшість помпезних готелів в занедбаному стані.

Печера Прометея – ось куди можна сміливо їхати у будь-якому віці і буде дійсно пізнавально і цікаво.

У 10 км на північ від Цхалтубо знаходиться одна з найцікавіших природних пам’яток Імеретии (якщо не усій Грузії) – унікальна печера Кумістави, відоміша під туристичною назвою печера Прометея (ми запитали у гіда про назву, відповідь “проста маркєтінг”). До речі, відвідування обох печер – і Сатапліа (вона теж поряд, але не так вдало обладнана), і Прометея – можна розглядати як доповнення до лікувальних процедур. Річ у тому, що в карстових печерах є свій особливий мікроклімат, який дуже корисний людям, що мають проблеми з органами дихання.

 Координати печери Прометея : N42.37636, E42.

Трохи про каньйон Мартвілі.

Мартвільский каньйон за останні пару років став дуже популярним серед туристів, тому ми не могли упустити його в нашому списку #позамежамиготелів. Цікавість до цієї місцевості викликає захоплюючий кілометровий каньйон з водоспадом і недавні знахідки палеонтологів. За офіційними даними, тут знайшли сліди мешкання первісної людини і доісторичних тварин, які жили на землі 73 мільйони років тому, а також кроки динозаврів, що збереглися, і їх скам’янілі скелети.

Сформувався Мартвільський каньон серед високих скель і мальовничих гір столітніми зусиллями річки Абаша, назву дістав від однойменного міста поблизу. Сам каньйон досить вузький, але глибина коливається від 50 до 70 метрів, повна довга складає близько 2.5 кілометрів. Усі ці цифри і факти цікаві і приголомшуючі, але все таки найголовніше в каньйоні Мартвили це його мальовничість, чистісіньке повітря і прогулянка на човні.

Координати Мартвільського каньону: N42.457600, E42.377115